به سامانه پرسش و پاسخ "خانه توانگری طوبی" خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال شما و دریافت پاسخ از دکتر شیری و همکاران خانه توانگری.

6,531 سوال

6,484 پاسخ

3,155 نظر

7,402 کاربر

4 نفر آنلاین
0 عضو و 4 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 815
بازدید دیروز: 4805
بازدید کل: 6199234

لطفا زودتر مرا راهنمایی کنید

2 دوستدار 0 امتیاز منفی
با سلام خدمت شما.دختری هستم 24 ساله.یکی از اعضای فامیل حدود 5 سالی میشد که مرا برای ازدواج در نظر گرفته بود و خیلی ابراز علاقه میکرد.به خانواده اش گفته بود به غیر از من با هیچ دختر دیگری ازدواج نخواهد کرد.ما هر دو از یک قومیت (اذری)هستیم.بنده لیسانس و او طبق گفته خودش دیپلم است.سال 94 به واسطه خانواده موضوع را با خانواده ام در میان گذاشتند و پس از ان با من.من طی ملاقات هایی با ایشان و طی صحبت هایی که شد احساس کردم زندگی موفقی را خواهم داشت.از جمله حرف هایی مثل:من به شما بیشتر از خودک اطمینان دارم , همه چیز را به عهده شما خواهم گذاشت,ادامه تحصیل و موفقیت های شما در هر زمینه ای برای من قابل احترام و مسرت بخش و باعث افتخار من است,حرف و نظر شما برای من بسیار محترم است,هر چیزی که در نظر شما باشد اعم از مراسم عروسی و ... من فراتر از ان را برای شما انجام میدهم,من اگر همسرم جایی برود به او نمیگویم چرا فلان جا میروی و از این حرف ها.خلاصه مطلب چنین به شما بگویم که طوری با بنده صحبت کرد که خیلی به زندگی ام امیدوار شدم.اما باز هم مطمعن کامل نشدم.پدرم برای تحقیق به شهرشان به اتفاق ما امد.از کسبه راجب او پرس و جو کرد.همه گفته بودند پسر لارج و سالمی است.اما یکی دو مورد (حتی بستگان)گفته بودند که کمی کله شق و یک دنده است.من باز هم اکتفا نکردم و به مشاوره رفتیم.تفاوت های بسیار زیادی داشتیم.از جمله اینکه او بسیار درونگرا و من بسیار برون گرا.درجه حساسیت من بالاترین نمره را به خود گرفت و دکتر به او گفت که کنار امدن با همچین اشخاصی بسیار مشکل است اقای ...من از الان به شما این مطلب را میگویم!اما ایشان اصلا به حرف های دکتر راجب من ایمان نیاورد و دایم میگفت من شما را جور دیگری شناختم.ولی من به او گفتم که دکتر حقایق را به جفتمان گفته.ودکتر سر یک سری مسایل حتی ازدواجمان را صلاح نداست.این نکته را هم عارض باشم که چنان پاسخ نامه را پر کرده بود که دکتر یک دانه ایراد روی او نتوانست بگذارد و با حالت تمسخر گفت:اقا چنان پاسخنامه را پر کرده اند که یک انگار یک پسر ایده ال هستند!من اصرار داشتم که چند مدتی صیغه باشیم اما نشد.خلاصه عقد کردیم.الان به یک سری مشکلات برخوردم که مرا ازار میدهد.از جمله اینکه:دایما دوست دارد مرا کنترل کند,مدام بنده را سین جین میکند,دوست دارد اکثرا حرف حرف خودش باشد,وقتی یک کاری را (مثلا خرید برای من)انجام میدهد همه چیز را به عهده من میگذارد اما وقتی کار تمام شد حرف هایش را شروع میکند(مثلا اینکه:این مانتو تنگ است دفعه بعد دو سایز بزرگترش را میخریم)بسیار پر توقع است و انتظارات بیجا از من دارد.و دایما از رفتاراهایش نشان میدهد که دوست ندارد تنهایی جایی بروم و باید کسی کنارم باشد.تند تند با من تماس میگیرد و اصلا نمیتوانم در کارهایم متمرکز شوم.بخاطر موقعیت کاری اش که قرار است به شهر ما که جایی غیر از محل زندگی ایشان است بیاید,به من گفته که میخواهم مدتی کنار من باشی تا با شرایط اشنا شوم و احساس تنهایی نکنم بعد به هر برنامه ای که دلت خواست برسی.من بخاطر حرف ایشان فعلا برنامه ادامه تحصیل را کنار گذاشته ام.و بعدا هم متوجه شدیم ایشان زیر دیپلم است.دایما هم به من میگوید لازم نیست به من بگویی فلان کار را انجام بده یا به فلانی زنگ بزن!خودم همه این هارا میدانم!این وضعیت واقعا مرا ازار میدهد.از شما خواهشمندم مرا راهنمایی کنید که ایا برای بهبود شرایط راهی هست یا تا اخر این روال ادامه پیدا میکند؟ممنون میشوم اگر به من سریع تر پاسخ بدهید
سوال شده شهریور 4, 1395 در پس از ازدواج بوسیله ی ترانه 24 (150 امتیاز)

1 پاسخ

2 دوستدار 0 امتیاز منفی

سلام دوست گرامی

قابل درک است که یک نامزد کنترلر تا چه حد می تواند شما را نسبت به آینده نگران سازد.

زندگی با کسی که در رفتارش دارای مشکلات است، کار ساده ای نمی تواند باشد و ممکن است سبب استرسهای زیادی در زندگی شود. البته وجود برخی مشکلات در رفتار یک فرد الزاماً نشاندهنده بیمار بودن ویا شخصیت سالم نداشتن آن فرد نیست (تشخیص این مسئله برعهده رواندرمانگر است). اما به هر حال بروز برخی رفتارها می تواند بر کیفیت زندگی شما و طرف مقابل تأثیر بگذارد.

پرسشی که مطرح می شود اینست که آیا ایشان بلافاصله بعد از عقد تغییر رویه داده و چنین رفتارهایی را از خود نشان دادند یا اینکه این مشکلات، مدت کوتاهی است که در زندگی تان پیش آمده است؟

اگر این مسائل، به تازگی ایجاد شده شاید بهتر باشد که نحوه رفتار خود و همسرتان را مورد بازبینی قرار دهید. مثلا نوشته اید "به من میگوید لازم نیست به من بگویی فلان کار را انجام بده یا به فلانی زنگ بزن!خودم همه این هارا میدانم". ممکن است برخی نکاتی که به ان اشاره کرده اید؛ ناشی از نداشتن مهارت ارتباطی بوده باشد. کمک گرفتن از یک مشاور می تواند در این خصوص برای شما مفید باشد.

اما چنانچه نکاتی بوده و شما نادیده گرفتید و حالا به این مرحله رسیده اید بهتر است دقت بیشتری به عمل آورید. اینکه ایشان در ابتدای آشنایی اصرار زیادی داشته که به نوع عقاید و سلیقه شما حتی در صورت تفاوت با خودش احترام می گذارد ولی در حال حاضر سعی در کنترل شما دارد و یا اینکه تحصیلات خود را دیپلم عنوان نموده ولی در حال حاضر شما می فرمایید که دیپلم ندارد؛ نکاتی است که جای تأمل دارد و نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. ممکن است جنس این رفتارها نشان دهنده رفتار کلی ایشان در زندگی باشد.

نکته مهم دیگر توصیه های مشاوری بوده که قبل از عقد نزد او رفته اید و آن مشاور، آگاهی های لازم را به شما داده بود. توجه بفرمایید که اینگونه رفتارها و مسائل را نمی توان نادیده گرفت و به امید اینکه "شاید بهتر شود" وارد زندگی مشترک شد.

در حال حاضر مراجعه حضوری به یک مشاور خدمت شما توصیه می شود.

 

از اعتماد شما سپاسگزارم

علی اکبری-کارشناس ارشد روانشناسی-خانه توانگری

 

پاسخ داده شده شهریور 20, 1395 بوسیله ی فاطمه علی اکبری (77,300 امتیاز)
...