به سامانه پرسش و پاسخ "خانه توانگری طوبی" خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال شما و دریافت پاسخ از دکتر شیری و همکاران خانه توانگری.

6,531 سوال

6,484 پاسخ

3,155 نظر

7,405 کاربر

5 نفر آنلاین
0 عضو و 5 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 2774
بازدید دیروز: 5128
بازدید کل: 6206316

ترس کودک از همسالان

2 دوستدار 0 امتیاز منفی
با سلام ما یک پسر ۲سال و نیمه داریم. متاسفانه از همسن و سالای خودش میترسه و نمیتونه از خودش دفاع کنه. حتی یه بچه یکساله اگه چیزیو از دستش بکشه حول میکنه و پر از اضطراب میشه.چه برسه همسالای خودش. اگه یه بچه بهش اخم کنه از ترس عقب عقب میره. تووی پارک صبر میکنه همه از پله های سرسره بالابرن بعد خودش میره‌ . ما تاحالا دست روش بلند نکردیم. فقط باباش اگه عصبانی بشه سرش داد میزنه. ضمنا هنوز درست زبون باز نکرده و از پوشک هم نتونستیم با هیچ روشی بگیریمش. نسبت به همسالای خودش خیلی بچه گانه تر رفتار میکنه ولی تووی جزئیات بسیار باهوش و حواس جمعه. لطفا ما رو راهنمایی کنید.
سوال شده شهریور 4, 1395 در خانواده بوسیله ی yousef (140 امتیاز)

1 پاسخ

1 امتیاز مثبت 0 امتیاز منفی

سلام من را بپذیرید 

ضمن تشکر از اعتماد شما ,  فرزند شما در دوره سنی هستند که این دوره برای شکل گرفتن اعتماد به نفس نقش تعیین کننده ای دارد . متخصصان کودک و روانشناسانی که به طور تخصصی بر روی کودکان کار میکنند بر این باورند که بناست تا 3 سالگی کودک و همه رفتارهایش مورد پذیرش قرار بگیرد , هر زمان که خواست در آغوش شما باشدو به اصطلاح دوره پادشاهی کودک است و درست در این دوره است که شما نباید بابن لوس شدن و ... ایشان بترسید . در این دوره سنی ادراک کودک از وقایع و درستی و غلطی کارها شکل نکرفته است و زمانی که ایشان را دعوا میکنید و یا بر سر کودک فریاد میکشید تنها پیامی که ادراک میکند این است که " من بد هستم " . دقت بفرمایید که زمانی که یک نوزاد به دنیا میاید مثل یک انسان 20 ساله تمام هیجان ها را به همراه ندارد و تنها چند هیجان اصلی مانند محبت , ترس و .. هستند که در ایشان وجود دارد و مدل یادگیری کودک در این سن به این شکل نیست که قابلیت تشخیص خوب و بد را داشته باشند به این دلیل که ابزار آن در ایشان وجود ندارد و بهترین کاری که پدر و مادر میتوانند انجام بدهند این است که به وی نشان بدهند که " تو خوبی و ما مراقبت هستیم " و بناست هر رفتار شما چنین پیامی داشته باشد . 

بنابراین رفتار کودکِ شما در زمانی که بدون ادراک مورد خشونت ( داد زدن ) قرار میگیرد طبیعی است که با اضطراب به همراه باشد و کمک گرفتن از روانشناس کودک از آنجایی مفید واقع خواهد شد که مسایلی که در منزل شما وجود دارد و حتی مربوط به کودک نیست اما زندگی کودکِ شما را تحت تاثیر قرار میدهد و بر روی کیستی اش تاثیر میگذارد را برای شما بازگو خواهند کرد . همچنین گرفتن اطلاعات درباره هر دوره سنی و نیازهای کودکتان در این دوره شما را یاری خواهد کرد تا در شکل گرفتن یک انسان بزرگ نقش موثری ایفا نمایید . 

خوشحال خواهم شد که با بررسی سوالات شما , هر زمان , خدمتی تقدیم شود 

سمانه جهانبخش , کارشناس ارشد روانشناسی , خانه توانگری 

پاسخ داده شده شهریور 15, 1395 بوسیله ی سمانه جهانبخش (68,400 امتیاز)
...