به سامانه پرسش و پاسخ "خانه توانگری طوبی" خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال شما و دریافت پاسخ از دکتر شیری و همکاران خانه توانگری.

6,531 سوال

6,484 پاسخ

3,155 نظر

7,407 کاربر

5 نفر آنلاین
0 عضو و 5 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 2422
بازدید دیروز: 5161
بازدید کل: 6211121

آیا تنوع طلب شده ام؟

3 دوستدار 0 امتیاز منفی
باسلم وعرض ادب.من خانوم 27ساله ای هستم که درسن21 سالگی  به دلیل اختلاف فرهنگی تجربه ی طلاق داشته ام.دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستم...دراون دوران دچار افسردگی حاد شدم و باصلاحدید روانپزشکان دارو مصرف میکردم اما ادامه ندادم..یکسال بعداز طلاقم به شدت احساس تنهایی وعدم دوست داشتن شدم وبه دنبال دوستیهای مختلف رفتم..تاکنون باافراد زیادی دوست شدم بااین امید که بامن بمانند وتنها نمانم..حتی به درخواست های رابطه جنسی شان پاسخ مثبت دادم چون تهدید به رفتن وجدایی میکردند..اما باهیچکدام به سرانجام نرسیدم... ازخودم متنفرم که عین یه عروسک هرکاری خواستن براشون انجام دادم.انگار خوشی من،به بودن شخصی درکنارم بستگی داره..درصورتیکه من شاگرداول دانشکده هستم ودارای چندین مقالات برتر.ازلحاظ خانوادگی سطح خیلی مناسبی دارم اما اصلا شاد نیستم..زندگیم باوجود طلاقم نابود شدست انگار..باهرپسری دوست بودم بهش اجازه دادم بدترین رفتار وبی احترامی رو نسبت بمن داشته باشه..ازخودم بدم میاد..میترسم ازدواج کنم امااین تنوع طلبی یا حس عذاب وجدان درمن بمونه...توروخدا کمکم کنید..دارم خودم رو واسه کنکور دکترا آماده میکنم اما حواسم جمع نیست ازخودم متنفرم.گاهی سرمو میزنم به دیوار تا به اشتباهاتی که کردم فکرنکنم اما ازهمه بدتراینکه بازهم باورود شخص دیگه، همین اشتباهات رو تکرار میکنم..

توروخدا راهنماییم کنید..نمیخام مشاوره برم چون بدم میاد هربار مشکلاتم رو مرور کنم...کمکم کنید..ممنونم
سوال شده شهریور 8, 1395 بوسیله ی 2130005403 (210 امتیاز)

1 پاسخ

4 دوستدار 0 امتیاز منفی

با سلام به شما دوست گرامی

در خصوص مشکلی که بیان کردید، صریح ترین پاسخ این است که اتفاقا باید به این روندی که گذارندید، فکر کنید. عدم توجه به دلایل اساسی که سبب شده در این سیکل  " تنوع طلبی - احساس گناه " بیفتید، شما را در این چرخه نگه میدارد و باعث می شود که ارزشمندترین سرمایه تان ( زمان ) است را در روابط ناپایدار و پرخطر هزینه کنید.

جدایی و طلاق تان را که بدان اشاره کردید، می بایست در زمان خودش با خود حل و فصل می کردید که البته هنوز هم می توانید این کار را بکنید. زخم بیرون افتادن یا بیرون آمدن از یک رابطه، نمی تواند مجوزی برای اشتباهات بعدی باشد.

دوست عزیز حتی اگر بارها در روابط اشتباه قرار گرفتید، از یک جایی به بعد ( البته با تعمق در ریشه های آن و پذیرفتن سهم خود از آنچه به شما گذشته و ارزیابی و تصمیم گیری بالغانه ) ، می توانید  تغییر مسیر داده ..... و

در جهتی حرکت کنید که عزت نفس آسیب دیده ی خود را ترمیم کنید و اهداف ارزشمندی را برای خود ،در روابط عاطفی ، در نظر بگیرید. 

درخواست کمک داشتید و این درحالی است که اولین کسی که می تواند به شما کمک کند، خودتان هستید که "بخواهید" و " بتوانید" که ببینید، آنچه به شما گذشته. و این به معنی ماندن و اسیر شدن در گذشته نیست ، بلکه توانایی بیرون آمدن از خود به منظور بررسی و ارزیابی دقیق  وقایع و شرح حالتان است. در این خصوص کمک گرفتن از متخصصین بسیار موثر خواهد بود.

حضور در دوره های " شخصیت سالم تر من " که توسط دکتر شیری در خانه ی توانگری برگزار می شود را به شما پیشنهاد می کنم.

با تشکر از اعتمادتان. پاسخگوی سوالات بعدی شما خواهم بود.

                                                                                          ویدا چیتگر / کارشناس ارشد روانشناسی

                                                                                                 خانه ی توانگری 

 

پاسخ داده شده آبان 25, 1395 بوسیله ی ویدا چیتگر (16,610 امتیاز)
...