به سامانه پرسش و پاسخ "خانه توانگری طوبی" خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال شما و دریافت پاسخ از دکتر شیری و همکاران خانه توانگری.

6,531 سوال

6,484 پاسخ

3,155 نظر

7,410 کاربر

4 نفر آنلاین
0 عضو و 4 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 470
بازدید دیروز: 9033
بازدید کل: 6224132

با شوهر بد دل چه کنم

5 دوستدار 0 امتیاز منفی
با سلام

تقریبا چهارسال هست که ازدواج کردم و یک پسر یکساله دارم تا قبل از بارداری سرکار میرفتم و بعد از بارداری خونه نشین شدم

همسرم دوتا شغل دارن و از ساعت شش صبح میرن بیرون ده شب برمیگردن خونه

منزل ما نزدیک خانه مادرم هست ولی چون پسرم خیلی شیطونه بیشتر اوقات تا شب تنها خونه هستم کم کم احساس میکنم دارم افسردگی میگیرم اخلاق شوهرم طوریه که خوشش نمیاد من تنها برم بیرون پسرمون رو ببرم پارک تفریح کنه اونم تو این سن بیشتر وقتا خونست  با اینکه عاشق بیرون رفتنه

من اگه بخام خونه دوستام هم برم خوشش نمیاد یبار که برم دفه دوم میگه خوب برا خودت راه افتادی هی میری میگردی خودشم اهل رفیق بازی نیست و معمولا پنجشنبه جمعه ها مارو میبره بیرون میگردیم

کم کم احساس میکنم رفتاراش برام غیر قابل تحمل شده بنظرم میاد شوهرم بد دله و من اینهمه مدت نفهمیدم و خودمو گول زدم

نمیدونم در مقابل این رفتاراش چه رفتاری داشته باشم هرچیم میگم من دوست دارم حداقل ماهی یبار با دوستام رفت و امد داشته باشم ولی خیلی راحت میگه نه من خوشم نمیاد

میشه لطفا در این مورد راهنمایی کنید منو

ممنونم ازتون
سوال شده شهریور 13, 1395 در پس از ازدواج بوسیله ی saraei (170 امتیاز)

1 پاسخ

4 دوستدار 0 امتیاز منفی

سلام دوست گرامی

مشخص است که مسئولیت مادری کردن برای پسرکوچولویتان که به گفته ی  خود "شیطون" !!!!! هم هست شما را خسته کرده باشد. دوری از اجتماع هم به نحوی بر این احساس خستگی اثر گذاشته و بیشتر دوست دارید که تنوعی از جنس معاشرت را در زندگی خود تجربه کنید. 

در نظر داشته باشید،  اینها همه احساساتی طبیعی اند که معمولا پس از ازدواج و خانه نشین شدن برای زنان پیش می آید. بهتر است واقع بین باشید و الویت های زندگی امروزتان را بر اساس میزان تعهدی که دارید مشخص کنید و برای آنها برنامه ریزی های لذتبخشی را فراهم کنید. یعنی اگر به تربیت فرزند دلبندتان  مشغولید، آنقدر مطالب آموختنی در این رابطه وجود دارد که هم وقت تان را به صورتی ارزشمند پر کند و هم بی شک در تربیت فرزند به کمک تان بیاید. یا مطالب آموختنی دیگر که در راستای زندگی فعلی تان بتواند بر میزان توانمندی شما در این زمینه ها اضافه کند. 

مسلما " پذیرش " اولین شرط " موفقیت " در امریست که ما بدان مشغولیم و مسئول.

در مورد بد دلی همسر که فرمودید، تنها دوست نداشتن ایشان برای اینکه شما با دوستان رفت و آمد کنید، دلیل بر این برچسب نمی شود شاید ایشان شخصی هستند که ترجیح می دهند کنترل بیشتری بر روند زندگی همسر و فرزند خود داشته باشند و چون خود ساعات زیادی را در بیرون از خانه مشغولند، از این طریق می خواهند کنترل کنند و این خود دلایل مختلفی می تواند داشته باشد.

از طرفی ممکن است یک ویژگی نسبتا طبیعی که در فرهنگ جامعه ی ما رواج دارد، را با خود حمل می کنند که مثلا " مرد باید بیرون کار کند و زن مسئول خانه و فرزند " که این ویژگی فرهنگی مخصوصا در زمان کودکی فرزندان، خطا هم نیست.

ممکن است نحوه ی نگرش شما دو نفر در مورد معاشرت و تفریح و سرگرمی متفاوت باشد و ممکن است همسرتان فردی درونگرا و شما برونگرا باشید یا مواردی دیگر.

به هر ترتیب واژه ی " بد دلی " که در این خصوص به کار می برید با توجه به اطلاعاتی که بیان کردید، خیلی سنگین است.

دوست عزیز واژه ها بار عاطفی زیادی را با خود حمل می کنند و هرچقدر که بیشتر باورشان کنیم، بیشتر احساسات و سپس رفتار ما را تحت تاثیر خود قرار می دهند. 

برای اوقات و کارهای منزل و مسئولیت های فرزندپروری خود برنامه ریزی کنید. برای روابط خود با همسرتان برنامه ریزی های لذت بخش و خلاقانه طراحی کنید. 

خوشبختانه فرمودید که آخرهفته ها هم همراه یکدیگر بیرون می روید و تنوعی را هم چاشنی روزمرگی ها ایجاد می کنید. خب آیا این نمونه ای از یک زندگی زناشویی نسبتا موفق نیست ؟

در ضمن اصرار زیاد در امری می تواند برای هر شخصی حساسیت زا باشد. دوست  عزیز وقتی بیشترین توجه و تمرکز شما بر زندگی مشترک و فرزندتان باشد، گاهی معاشرت با دوستان همگن ( مثلا دوستان متاهل خانه دار و صاحب فرزند ....) نمی تواند حساسیت برانگیز باشد و این چیزیست که تنها و تنها شما می توانید برای به تعادل رساندنش ، اقدام کنید.

گاهی در لابه لای احساسات متضاد خود ( که اگر با دوستان معاشرت کنم بیشتر خوش میگذرد یا ......) به دورنمای زندگی فعلی خود هم نگاه کنید. حتما احساس رضایت مندی بیشتری را در کنار همسر و فرزندتان خواهید داشت.

با تشکر از اعتمادتان . پاسخ گوی سوالات بعدی شما خواهم بود.

ویدا چیتگر - کارشناس ارشد روانشناسی - خانه ی توانگری

 

پاسخ داده شده آذر 25, 1395 بوسیله ی ویدا چیتگر (16,610 امتیاز)
ویرایش شده آذر 25, 1395 بوسیله ی ویدا چیتگر
...