به سامانه پرسش و پاسخ "خانه توانگری طوبی" خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال شما و دریافت پاسخ از دکتر شیری و همکاران خانه توانگری.

6,531 سوال

6,484 پاسخ

3,155 نظر

7,402 کاربر

6 نفر آنلاین
0 عضو و 6 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 871
بازدید دیروز: 4805
بازدید کل: 6199290

آدم‌های ناخوشایند را چطور از روابطمان حذف کنیم؟

2 دوستدار 0 امتیاز منفی

سلام

توی زندگی من یکی دو به اصلاح دوست قدیمی وجود دارن که الان واقعاً علاقه‌ای ندارم باهاشون در ارتباط باشم. دوستان دوران دبیرستانم هستم، اون زمان هم اتفاقاً باهاشون بسیار صمیمی بودم؛ اما بعد از اون دوران رابطه‌مون خیلی کم شد و توی همون رابطه کم هم برخوردهای خوشایندی ازشون ندیدم و رفتارهایی داشتن که دیگه دلم نخواد حتی به عنوان یک آشنای قدیمی داشته باشم‌شون

بعد از گذشت هفت هشت سال از اون دوران هنوز گاهی به من زنگ می‌زنن یا پیغام میدن، من اکثراً جوابشون رو نمی‌دم ولی وقتی توی مناسبت‌های مختلف پیغام‌های تبریک میدن واقعاً نمی‌دونم چیکار کنم. من آدم سنگدلی نیستم. دوستای قدیمی زیادی هم دارم ولی واقعاً از رفتار و شخصیت این دو نفر هیچ سردر نمیارم و خوشم هم نمیاد. ولی دوست ندارم توی ذهنشون بی‌شخصیت یا بی‌عاطفه بیام و دوست ندارم درباره من به دوست‌های مشترک‌مون همچین چیزی بگن

فکر میکنم این اتفاق درمورد آدم‌های دیگه‌ای هم توی زندگی ممکنه تکرار بشه. واقعاً چطور میشه آدم‌های ناخوشایند رو بدون  بی‌احترامی برای همیشه از خودم دور کنم؟
 

سوال شده شهریور 14, 1395 در متفرقه بوسیله ی ارکیده (390 امتیاز)

1 پاسخ

2 دوستدار 0 امتیاز منفی

سلام دوست گرامی

سوال تان را خواندم و متوجه شدم که بیشترین نگرانی تان  در مورد نحوه ی قضاوت دیگران در باره ی شماست و این در حالیست که همه ی ما در مورد انتخاب دوستان و معاشرین خود مختاریم که بر اساس نحوه ی تفکر امروزمان، تصمیم بگیریم با چه کسانی معاشرت کنیم و با چه کسانی نه.

این اولین حقوق اجتماعی هر شخصی است و قطعا شما هم از این قائده مستثنی نیستید ( البته این قائده در روابطی جدی تر و مسئولانه تر ، مانند روابط عاطفی، کمی متفاوت تر می شود یعنی در روابطی که ما مسئول و متعهد هستیم نمی توانیم به راحتی فقط به دلیل این برایمان ناخوشایند هستند، افراد را کنار بگذاریم ).

راهکارها:

-ابتدا دلایل خود را نسبت به این عدم تمایل، برای خود مشخص کنید.

-پس از آن اگر افراد مورد نظر اعتراضی مبنی بر بی عاطفگی شما را با خود شما مطرح کردند می توانید در کمال احترام به ایشان بگویید که تمایل و فرصت چندانی برای این نوع  روابط  ندارید.

-نگران دوستان مشترک هم نباشید چون اگر آنها مایل به ادامه ی ارتباط با شما باشند، باهاتون در ارتباط خواهند بود.

- اگر می خواهید کسی را از زندگی خود حذف کنید نگران ذهنیت او بودن، نشان دهنده ی "تمام نشدن "آن شخص در ذهن خودتان است پس به نوع این " تمام نشدن " در ذهن خود دقت کنید و این برمی گردد به همان دلایلی که در ابتدای راهکارها عنوان شد.

- در باره ی سوال پایانی باید عرض کنم اگر این آدمها حقیقتا " ناخوشایند " باشند " کنار گذاشتن "  و نه

" دور شدن"   از آنها ، با روشی قاطعانه و بالغانه به راحتی امکان پذیر می باشد. 

با تشکر از اعتمادتان. پاسخگوی سوالات بعدی شما خواهم بود.

ویدا چیتگر - کارشناس ارشد روانشناسی - خانه ی توانگری 

 

پاسخ داده شده دی 11, 1395 بوسیله ی ویدا چیتگر (16,610 امتیاز)
...