به سامانه پرسش و پاسخ "خانه توانگری طوبی" خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال شما و دریافت پاسخ از دکتر شیری و همکاران خانه توانگری.

6,531 سوال

6,484 پاسخ

3,155 نظر

7,413 کاربر

9 نفر آنلاین
0 عضو و 9 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 7422
بازدید دیروز: 9033
بازدید کل: 6231077

من منتظر راهنمایی شما هستم تا به دو تا از خواستگارام جواب بدم....

1 امتیاز مثبت 0 امتیاز منفی
با سلام و احترام.

دختری 27 ساله هستم  که پدر و مادرم حدود 2 سال پیش از هم جدا شدند.می خواستم بپرسم این قضیه رو کی و چه جوری به طرف مقابلم بگم؟؟ چون کسی را که دوست داشتم به خاطر گفتن این قضیه از دست دادم و ایشان بدون اینکه که کمی فکر کند با گفتن مادر را ببین و دختر را بگیر منو ترک کردند. با وجود اینکه تحصیلات فوق لیسانس دارم و موقعیت ظاهری و اجتماعی مناسبی دارم. فقط چون گذشته بسیار سختی داشتم نخواستم در جریان مشکلات زندگی گذشته من باشند به ایشان گفتم با هم تفاهم نداشتند.

نه پدرم و نه مادرم هیچ کدام  مشکل اخلاقی نداشتند و قضیه جدایی ایشان مسایل مالی بوده. خواهش می کنم کمکم کنید چه جوری این قضیه رو عنوان کنم؟

سپاس فراوان
سوال شده مهر 4, 1395 در ارتباط عاطفی بوسیله ی بیتااا (370 امتیاز)

1 پاسخ

3 دوستدار 0 امتیاز منفی

سلام بیتای گرامی 

از اینکه به ما اعتماد کردید سپاسگزارم . تصمیم جدایی پدر و مادر تصمیمی است که شما در آن سهمی ندارید اما اینکه برای رشد های مهم زندگی خودتان ( رشد های تحصیلی , اجتماعی و ... ) کاری انجام داده اید قابل تحسین است . فرموده اید که موضوع جدایی پدر و مادر را  چه زمانی و چه طور عنوان کنید  و پاسخ من این است که زمانی که وزن شخصیتی خودِ شما برای طرف مقابل روشن شده باشد .

اینکه پدر و مادر شما جدا شده اند احتمالا برای شما خوشایند نیست و هر فردی به واسطه معیارهایی میتواند شما را انتخاب بکند یا نکند , اما هیچ فردی حق و اجازه این را ندارد که به واسطه این عزت شما و خانواده شما را خدشه دار بکند و شما در اینجا سهم مهمی دارید که این موضوع را با سبک پرجریت عنوان کنید و نه به شکل منفعل . 

و سوال مهم من این است که شناخت شما از مردی که اشاره کردید ایشان را دوست داشتید بر چه اساسی کل گرفته بود ؟  دقت داشته باشید که افراد اتفاقات را بر اساس مدل فکری خود ارزیابی میکنند و فردی که با این مدل فکری  اشتباه که  " طلاق همیشه بد است " "هر فردی طلاق میگیرد بد است " و .... با این موضوع روبرو شده اند چطور انتخاب شما بودند ؟ 

بنابراین از دست دادنی که عنوان کرده اید به این شیوه برای شما مفید بوده است و مردان شایسته ای هستند که ارزش رشد های شما برای آنها به مراتب قابل اهمیت تر از چیزهایی است که در آنها سهمی نداشته اید و میتوانند انسان ها را تفکیک بکنند و هرگز به خود این مجوز را ندهند که به خانواده شما بی احترامی بکنند . 

بیتای گرامی طلاق میتواند یک اقدام شجاعانه باشد که بسته به دلایل و شرایط آن یک اقدام بالغانه محسوب بشود و شما هرگز مسیول این نیستید که درباره تصمیمات خانواده خود به دیگران جواب پس بدهید و شراییط سختی که در آن بزرگ شده اید به این معنی نیست که حق زندگی شایسته شما محدود بشود . همانطور که شما میتوانید رشد تحصیلی داشته باشید میتوانید رشد شخصیتی , فکری , اجتماعی و مالی و ... داشته باشید و سکان زندگی خود را به دست بگیرید .

 

خوشحال خواهم شد که با بررسی سوالات شما , هر زمان , خدمتی تقدیم شود 

سمانه جهانبخش , کارشناس ارشد روانشناسی , خانه توانگری

پاسخ داده شده مهر 7, 1395 بوسیله ی سمانه جهانبخش (68,400 امتیاز)
...