به سامانه پرسش و پاسخ "خانه توانگری طوبی" خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال شما و دریافت پاسخ از دکتر شیری و همکاران خانه توانگری.

6,531 سوال

6,484 پاسخ

3,155 نظر

7,413 کاربر

9 نفر آنلاین
0 عضو و 9 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 7460
بازدید دیروز: 9033
بازدید کل: 6231115

ادامه تحصیل دکترا در خارج از کشور؟

2 دوستدار 0 امتیاز منفی
سلام. وقتتون بخیر.

من در تصمیم برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا دچار تردید زیادی شده ام و سبک و سنگین کردن موارد مختلف هنوز جوابی برای من پیدا نکرده است. 25 ساله هستم و حدود یک سال است که از یکی از بهترین دانشگاههای تهران فارغ التحصیل شدم. بعد از اتمام تحصیل شاید 4،5 ماهی جسته و گریخته به دنیال کار مرتبط با رشته خودم بودم که البته خاص بودن رشته، کارهای مربوط را بیشتر به کارهای نظامی نزدیک می کرد که در روحیه من نیست. همین طور به دکترا خواندن در ایران علاقه ای ندارم. به همین جهت تصمیم گرفتم که برای پذیرش دکترا در خارج از کشور اقدام کنم که پس از آن از یکی از دانشگاههای معتبر آمریکای شمالی در رشته خودم پذیرش گرفتم که هزینه های زندگی ام را هم خواهند داد. با این که این راه و ادامه تحصیل در مقطع دکترا بسیار عالی به نظر می رسد، اما من خیلی احساس خوشحالی و رضایت در خودم نمی بینم. دوره دکترا 3 ماه دیگر شروع می شود و من حتی کارهای ویزا را هم شروع کردم و گفتم شاید با کمی پیش رفتن بهتر شوم ولی این ناراحتی درونی هنوز از بین نرفته است.

اول این که فکر می کنم تصمیم برای ادامه تحصیل دکترا به نوعی به من تحمیل شده و شاید مقایسه با هم دانشگاهی هایم که تقریبا همه این کار را انجام دادند باعث شده من هم به تبعیت از آنها این کار را انجام دهم. وگرنه ترجیح من این است که کار دیگری بکنم هر چند الان دقیقا نمی دانم چه کاری مناسبم هست. دکترا خواندن به شکل رفتن به سمینار، نوشتن مقاله، کلاس رقتن برایم کسل کننده و تکراری است. احساس می کنم دوره دکترا با شرایط خیلی سخت و افسردگی سپری خواهد شد که در توان من نیست. دوم این که بعضی از هم دوره ای هایم به رشته های دیگری رفتند و علاقه من با اتفاقاتی که در دوره تحصیلم افتاده نسبت به رشته ام خیلی کم شده است. در این رشته ای که می خواهم تا مقطع دکترا بخوانم، عملا زمینه کاری من تا همیشه مشخص شده و  با این کمبود علاقه، فکر می کنم بعدا در کار در همین رشته مطمئنا رضایت خاطر نخواهم داشت. سوم، در دوره کارشناسی و ارشد هم، با این که عواملی دیگری مانند مشکل مالی و خانوادگی و ... بودند، اما تقریبا همیشه معدل لب مرزی داشتم و حتی مشروط هم شدم. یعنی خیلی خودم را با توجه به سابقه و نتیجه دوره های قبل جدی در تحصیل نمی بینم . از طرف دیگر در آینده نزدیک هم هیچ راه مناسب دیگری پیش روی خودم نمی بینم. تا الان خانواده هزینه زندگی من را دادند و با تقریبا اولتیماتوم خانواده من هر چه سریعتر باید منبع درآمدی دست و پا کنم. با وضعیت کار در جامعه ایران فکر می کنم اگر این موقعیت دکترا را رها کنم بعدا بسیار پشیمان خواهم شد و شاید باید منتظر حرف دیگران هم باشم. این دوگانگی و سردرگمی باعث شده نتوانم هیچ کاری را با جدیت و محکم جلو ببرم. به همین خاطر فکر می کنم حتما باید همین الان یک تصمیم قطعی و جدی بگیرم چون حتی اگر دکترا خواندن را انتخاب کنم، با ادامه این تردید دوره دکترایم هم با نتایج نامناسب سپری خواهد شد.

ممنون می شوم اگر راهنمایی ام کنید و یا جایی را برای مشاوره دقیق تر پیشنهاد بدهید.

ممنونم از وقتی که گذاشتید.
سوال شده مهر 6, 1395 در متفرقه بوسیله ی michaelt (190 امتیاز)
...