به سامانه پرسش و پاسخ "خانه توانگری طوبی" خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال شما و دریافت پاسخ از دکتر شیری و همکاران خانه توانگری.

6,531 سوال

6,487 پاسخ

3,155 نظر

7,424 کاربر

7 نفر آنلاین
0 عضو و 7 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 646
بازدید دیروز: 5400
بازدید کل: 6247478

چگونگی خاستگاری

2 دوستدار 0 امتیاز منفی
سلام جوانی 33 ساله هستم که به دلیل مشکلات خانوادگی 6 ماه هست که از خانواده پدر و نامادری جدا شده و مستقل شده ام ، از طرفی برای رفتن به خاستگاری نمیدانم به طرف مقابل چطوری بگم تنها زندگی میکنم و دیگر نمیتوانم با خانواده ارتباط داشته باشم ،از طرفی پدر و مادرم در کودکی از هم جدا شدند ، لطفا راهنمایی بفرمایید
سوال شده مهر 9, 1395 در انتخاب همسر بوسیله ی Microbman82 (140 امتیاز)

1 پاسخ

2 دوستدار 0 امتیاز منفی

سلام دوست گرامی

احساس نگرانی شما قابل درک است. 

طبیعی است که اگر این مسئله در حال حاضر در زندگی شما پیش نیامده بود، شما برای ازدواج و انتخاب همسر، دغدغه و استرس کمتری را تجربه می کردید.

جدا زندگی کردن از خانواده تصمیم آسانی نیست. وقتی شما چنین تصمیمی در زندگی خود اتخاذ نموده اید بدین معناست که فایده این وضعیت برای شما بیشتر بوده است. بنابراین این تصمیم هم بخشی از هویت شما می باشد که می توانید به صورت کلی برای طرف مقابل بیان بفرمایید. همچنین در خصوص نحوه مطرح کردن متارکه والدین تان، اگر ایشان را می شناسید و بناست به خواستگاری شان بروید، می توانید به صورت کلی و بدون بیان جزئیات، مسئله جدایی والدینتان را مطرح کنید. اینکه در مورد جدایی والدین و یا مستقل زندگی کردن شما از خانواده توصیه به بیان کلیات می شود به این دلیل است که بیان جزئیات نمی تواند کمک خاصی بکند و چه بسا ممکن است بر زمینه های فکری طرف مقابل، تاثیر بگذارد (مثلا جزئیات اختلافها، بگومگوها، درگیری ها و...)

به عنوان مثال:

  • می توانید بفرمایید که اختلاف و ناراحتی همسران از همدیگر در هر خانواده ای وجود دارد، اما در خانواده شما شدتش بیشتر بوده که در نهایت سبب جدایی والدین شما از همدیگر شده است.
  • یا اینکه نحوه ارتباط شما با پدرتان و همسر ایشان به گونه ای بوده که در نهایت به این نتیجه رسیده اید که جدا بودن از همدیگر، فواید بیشتری برای شما دارد.

مرقوم فرموده اید که تا شش ماه پیش با پدر و همسر ایشان زندگی می کردید. ارتباط شما با مادرتان در چه حدی است؟ در صورتی که با ایشان ارتباط مستمر دارید می توانید از ایشان بخواهید که در جلسات خواستگاری شما را همراهی کنند. اما بهتر است که از اختلافات خود و پدر شما سخنی به میان نیاورده و فقط به مسئله متارکه کردن خود اشاره نمایند.

بهتر است همانطور که خدمت تان عرض شد مسئله را به صورت کلی توضیح دهید، به جزئیات نپردازید، یا سعی در کم اهمیت دادن موضوع نداشته باشید. توجه داشته باشید که نوع نگاه ما به مسائل زندگی مان به منزله مجوزی است که به دیگران می دهیم تا همانطور ما را ببینند. ضمن اینکه این حق را نیز برای طرف مقابل قائل باشید که با توجه به ارزشهای شخصی خود و خانواده اش، این مسئله را بپذیرد (یا نپذیرد). 

اگر شرایط شما با ملاکهای یک فرد، همخوانی نداشت و شما مورد انتخاب او قرار نگرفتید به منزله دوست داشتنی نبودن شما نیست.

 

از اعتماد شما سپاسگزارم

علی اکبری-کارشناس ارشد روانشناسی-خانه توانگری

 

پاسخ داده شده آبان 11, 1395 بوسیله ی فاطمه علی اکبری (77,320 امتیاز)
...