با تبعيض والدين نسبت به خواهر يا برادر نور چشمي چه بايد كرد؟

3 دوستدار 0 امتیاز منفی
سلام لطفاً بفرماييد با مادري كه بين شما و خواهر يا برادرتان فرق مي گذراند به حدي كه كاملاً آزار دهنده است چه بايد كرد ؟ كلاً بايد چه كنيم كه از اين تبعيض رنج نكشيم.  مادراني كه از شما سرويس مي گيرند به خواهر يا برادر نور چشمي سرويس مي دهد و بقدري عادي و علني اينكار را انجام مي دهند كه حس تنفر در شما ايجاد ميكند. اگر در سرويس دادن كوتاهي كني عاق مي شوي از طرفي مادر است و تو نمي تواني بي احترامي كني. مادراني كه كلاً پسر دوست يا دختر دوستند و فرق گذاشتنشان بر اساس شايستگي نيست

با اين شرايط چه بايد كرد؟
سوال شده مهر 9, 1395 در خانواده بوسیله ی ntnhah (150 امتیاز)

1 پاسخ

4 دوستدار 0 امتیاز منفی

سلام من را بپذیرید 

ضمن تشکر از اعتماد شما , سوال خود را کلی پرسیده اید و درباره موقعیت واقعی خود اشاره ای نکرده اید و در این شرایط موقعیت شما و کیستی شما و خواهر یا برادر ها و مادر و پدر مهم هست . وقتی اینگونه سوال میپرسید و انتظار پاسخ دارید این نگرانی ایجاد میشود که در موقعیتی که هستید نیز به همین شیوه کلی نگاه کنید و انتظار اشتباهی داشته باشید . توجه به اطلاعات دقیق و شرایط مهم هست تا بتوانید برخورد دقیق راتنظیم کنید . مثلا :

  • مهم هست که خواهر یا برادر شما چگونه شخصیتی دارند و چه چیزی باعث میشود که برای خانواده عزیز تر باشند ؟ 
  • آیا شما فرزند یاغی هستید ؟ آیا فرزند وسط هستید ؟ آیا در خانه شما فرزند پسر عزت بیشتری دارد ؟ آیا در خانه شما زن سالاری است و پسرها دیده نمیشوند ؟
  • آیا خواهر و برادر شما منفعل هستند و حرف گوش کن ؟ 
  • آیا در خانه شما به فرزند اول بیش از حد توجه میشود ؟ و .....

به طور کلی دقت بفرمایید که تصویر اشتباه از مفاهیمی مثل احترام و ... میتواند شما را به این شکل مین گذاری کند که در تله مهرطلبی بیفتید و از ترس از دست دادن همین قدر از مهر پدر و مادری , مهرطلبانه به اطاعت در آیید . سرویس های مهرطلبانه بدهید و عزت نیز نداشته باشید . و با این روند در ارتباطات  خود درآینده نیز دچار مشکل بشوید . به این دلیل مهم که :

شما با سرویس دادن هرگز با عزت نمیشوید و آنچه که به دست میاورید یک موقعیت واقعی نیست چرا که به محض قطع شدن سرویس دهی شما , رفتار طرف مقابل نیز تغییر خواهد کرد و اساس این ارتباط بر پای احترام به فردیت یکدیگر نخواهد بود . این خود شما هستید که با ارزش قایل شدن برای خودتان میتوانید عزت خود را بیشتر کنید . 

پیشنهاد : 

  • گاهی لازم است سرویس دهی اضافی خود را قطع کنید و هزینه آن را تا مدت ها بپذیرید تا تغییری ایجاد کنید (هزینه میتواند تلخی و ایراد گیری خانواده باشد ) 
  • تا زمانی که شما به تایید خانواده خود وابسته هستید این خطر هست مهرطلبانه رفتار کنید . 
  • بنابراین مهم هست که رفتاری که دوست دارید پیش بگیرید را انجام بدهید و خودتان خودتان را تایید کنید 
  • گاهی لازم است خواسته های خود را صریحا اعلام کنید . 

برخی از خصوصیات مهرطلب ها:

_ به راحتی اظهارنظر نمی کند. با ابهام صحبت می کند و به محض مخالفت دیگران سریع تغییر موضع می دهد.

سعی کنید در مواجهه شدن با چنین موقعیتی، اصل منظور شخص را از او بپرسید و اجازه ندهید که مبهم گویی کند. (وقتی کسی مبهم حرف می زند، به فکر آینده ارتباطی تان هم با او باشید)

_ ملاک خوب و بد، درست و غلط، مفید و مضر را قضاوت، گفته و نظر دیگران می داند.

_ آدمی غصه خور و غمگین است و انتظار دارد که بقیه او را بفهمند. (روضه خوانی از گذشته از خصیصه های اوست)

_ توانایی تشخیص منافع خود را ندارد و قبل از خودش به دیگران فکر می کند.

مثل مهندسی که هنوز پس از گذشتن ۳ ماه از شروع کارش، حقوق خود را تعیین نکرده بود و عقیده به این داشت که اولویت من، منافع شرکتی است و نه منافع خودم! اما واقعیت این است که کسی که توانایی تشخیص منافع خودش را ندارد، نمی تواند منافع سازمانش را هم تشخیص بدهد.

_ نظر مثبت دیگران برایش اهمیت بسیاری دارد. ( اگر از او انتقاد کنید و یا به اصطلاح به او گیر بدهید، تلاش می کند تا شما را به صورتی متقاعد کند.)

_ فردی وابسته است، نیازهایش را از طریق دیگران برطرف می کند. و احساس و اندیشه خود را مرتبط و همانند دیگران می داند و استقلال فکری ندارد.

_ مهر طلب ها استاد ایجاد حس تقصیر هستند!

نمونه از یک مادر مهرطلب : وقتی پسرش در حال تماشای برنامه مورد علاقه اش است و غرق در آن است از او می خواهد که در جا به جا کردن میز او را کمک کند، اما هنگامی که با اعتراض پسرش رو به رو می شود، می گوید : باشه مادر جان، خودم تنهایی جا به جا می کنم! شروع به کشیدن می کند، صدای کشیده شدن میز همراه با صدای آه و ناله مادر، حس گناه و تقصیر شدیدی را در پسر ایجاد می کند.

_ همیشه در حال معذرت خواهی است. ( در واقع معذرت خواهی می کند تا مسئولیت را قبول نکند)

در مواجهه با این عذرخواهی ها، مثلا بگویید : بسیار خب، عذرخواهی ات را قبول کردم اما تا آخر این هفته باید پروژه را تحویل دهی. ( در مقابل مهرطلب بالغ برخورد کنید.)

مقاله : نه بگویید 

خوشحال خواهم شد که با  بررسی سوالات شما , هر زمان , خدمتی تقدیم شود

سمانه جهانبخش , کارشناس ارشد روانشناسی , خانه توانگری 

 

پاسخ داده شده مهر 12, 1395 بوسیله ی سمانه جهانبخش (68,400 امتیاز)
ویرایش شده مهر 12, 1395 بوسیله ی سمانه جهانبخش
...