به سامانه پرسش و پاسخ "خانه توانگری طوبی" خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال شما و دریافت پاسخ از دکتر شیری و همکاران خانه توانگری.

6,532 سوال

6,484 پاسخ

3,155 نظر

7,401 کاربر

5 نفر آنلاین
0 عضو و 5 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 2771
بازدید دیروز: 7238
بازدید کل: 6196388

نمیدونم چرا خواستگارم برام جذابیت نداره، آیا من دچار وسواس شدم؟

2 دوستدار 0 امتیاز منفی
با سلام خدمت تیم فوق العاده توانگری من ۲٨ ساله و فوق لیسانس یکی از رشته های علوم پزشکی هستم، و تا کنون در بسیاری جنبه های زندگی خودم موفقیت نسبی دارم و در تلاشم که وضعیت شغلی خودم رو هم تثبیت کنم بعلاوه اینکه خیلی به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و اپلای فکر میکنم و یکی از آرزوهام هست که بتونم در دانشگاههای خوب دنیا تحصیل کنم که البته به دلیل مسائل مالی نیاز به برنامه ریزی و تلاش بیشتر داره،در کل سعی میکنم در زندگی فردی فعال باشم و در زمینه های مختلف هنری و ورزشی هم فعالیت میکنم و در کل احساس شادی دارم، از نظر ظاهر هم خوبم، ولی سطح مالی خانواده ام متوسطه و گاهی بحران هایی رو تجربه میکنیم، تا بحال بر اساس فرهنگ ایران چند مورد خواستگاری داشتم که بدلایلی چون اختلافات عقیدتی ومذهبی به توافق نرسیدم،و پیش از این هم خواستگاری داشتم که خیلی به من ابراز علاقه میکرد من بهش علاقمند شدم و بعد در کمال ناباوری دیدم که به بهونه اختلافات عقیدتی با من تموم کرد و بلافاصله با دختری که معلوم شد دوستش بوده حتی در زمان حضور من ازدواج کرد و الان هم ناخواسته میبینم که همون حرفارو به اون دختر میزنه، و البته اوایل خیلی تو وحیه ام تاثیر بدی گذاشته بود و حالم بد بود، الان پسری در اقوام هست که۳۲ ساله است و پسر خوبیه و خواستگار من هست و خیلی هم ابراز علاقه میکنن، من نمیتونم بگم ازش بدم میاد اما واقعا شوری در من ایجاد نمیشه برای تشکیل زندگی و همش احساس میکنم علیرغم اینکه خیلی انسان خوبی هست، لوسه و به اندازه کافی برای من قوی نیست، و ضمنا از نظر مالی درآمد خیلی پایینی داره هر چند که ایشون هم تحصیلکرده هستند،از طرفی دیگه دوستان و آشنایان مدام من رو تحت فشار میذارن که تو داری سخت گیری میکنی و بهانه های بنی اسرائیلی میگیری و ازدواجت داره دیر میشه و بعد از سی سالگی دیگه مورد خوب برات پیش نمیاد، الان نگران شدم که نکنه واقعا دارم سخت گیری میکنم؟چرا این آقا برام جذاب نیست؟ اینا وسواسه؟
سوال شده مهر 12, 1395 در انتخاب همسر بوسیله ی alongwithyou (260 امتیاز)

1 پاسخ

1 امتیاز مثبت 0 امتیاز منفی

سلام دوست گرامی

ازدواج، انتخابی است برای یک عمر. و لازمست با دقت و تفکر کافی صورت بگیرد. البته به شرطی که دقت ما حالت وسواس گونه به خود نگیرد. 

وسواس در انتخاب همسر زمانی پیش می آید که ملاکهای ما در عمده ی افرادی که به عنوان case ازدواج با آنها مواجه می شویم وجود نداشته و نوعی کمال گرایی در انتخاب ایجاد گردد.

اما در صورتی که مورد خاصی برای ازدواج پیشنهاد شده و شما حداقلهای خود را در او نمی بینید بهتر است با تامل بیشتری تصمیم بگیرید.

در خصوص ازدواج، داشتن مقداری مطلوبیت ظاهری اهمیت دارد. یعنی اینکه طرف مقابل برای شما از لحاظ جن.سی دارای جاذبه بوده و تصور رفتن در آغوش او برای شما هیجان داشته باشد. اگر این حس بعد مدتی از زمان آشنایی برای ازدواج ایجاد نشود بعید است بعدها هم ایجاد شود. همچنین توجه بفرمایید که در اینجا بحث سلیقه شما مطرح است و طبیعی است سلیقه هر فرد، با دیگران متفاوت باشد.

مرقوم فرموده اید که ایشان از اقوام شما هستند. اگر ارتباط شما و ایشان به اندازه ای نبوده که شناخت لازم درمورد ازدواج حاصل شود می توانید با نظر خانواده ها مدتی معاشرت داشته باشید تا به شناخت بهتر در خصوص ازدواج با این آقا دست یابید. اما اگر شناخت شما در خصوص ایشان در حدی هست که از عدم همخوانی ویژگی های ایشان با حداقلهای خود مطمئن هستید بهتر است بدون تعارف نظرتان را اعلام بفرمایید.

توجه داشته باشید که ازدواج، مسئله ای نیست که تحت فشار دیگران یا سفارش و توصیه کسی صورت بگیرد. در هر حال ما در طول زندگی خود با افرادی مواجه خواهیم شد که ممکن است دیدگاههای متفاوت با ما داشته و یا خردمند نباشند. لازمست شما برای انتخاب، فقط مصلحت خودتان را در نظر بگیرید.

همچنین انتخاب خوب مستلزم این است که شما خودتان را خوب شناخته و خواسته های خودتان را بدانید تا بتوانید دست به انتخاب مناسب بزنید.

 

از اعتماد شما سپاسگزارم

علی اکبری-کارشناس ارشد روانشناسی-خانه توانگری

پاسخ داده شده آبان 10, 1395 بوسیله ی فاطمه علی اکبری (77,300 امتیاز)
ویرایش شده آبان 11, 1395 بوسیله ی فاطمه علی اکبری
...