به سامانه پرسش و پاسخ "خانه توانگری طوبی" خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال شما و دریافت پاسخ از دکتر شیری و همکاران خانه توانگری.

6,532 سوال

6,484 پاسخ

3,155 نظر

7,401 کاربر

5 نفر آنلاین
0 عضو و 5 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 2795
بازدید دیروز: 7238
بازدید کل: 6196412

تاکید بر میزان تحصیلات چقدر اهمیت دارد؟

6 دوستدار 0 امتیاز منفی
با سلام من دختری 23 ساله هستم و در رشته علوم سیاسی مقطع ارشد در یکی از دانشگاه های دولتی کشور مشغول به تحصیل و جزو دانشجویان رتبه برتر گروه درسی هستم. متاسفانه یا خوشبختانه قبل از دوسالگی والدین من از هم جدا شدند و من پیش پدرم قد کشیدم..پدری فداکار و مهربان که درست یا غلط بخاطر من هیچ گاه ازدواج مجدد نکرد! در این سال ها خواستگارهایی داشتم..یکی از ملاک های مهم من در ازدواج" میزان تحصیلات " فرد هست اما آن بخش از خواستگاران من که از نظر من مطلوب بودند تحصیلات دانشگاهی ندارند. من در یک محیط "نسبتا سنتی" زندگی می کنم و در چنین محیطی ، افراد برای ازدواج کمتر سراغ فرزندان طلاق می روند و این انتخاب های مرا محدود کرده! از این رو بیشتر خواستگاران من از پسرهای فامیل هستند که علی رغم داشتن شرایط مناسب برای زندگی مشترک ،تحصیلات دانشگاهی نداشته و موفقیت در کسب و کار را بر تحصیلات دانشگاهی ترجیح دادند. مدتی است به این فکر می کنم که " آیا این همه تاکید من بر داشتن تحصیلات دانشگاهی درست است؟" یکی از خواستگاران کنونی من پسر عمویم هست...از نظر من بلحاظ خانوادگی، اخلاقی و مالی شرایط مناسبی دارد..و با توجه به اینکه من همواره فرد تنهایی بودم همواره از بودن در جمع خانوادگی آنها لذت میبرم و هر دو خانواده رابطه بسیار خوبی داریم اما بخاطر نداشتن تحصیلات دانشگاهی پسر عمویم مردد هستم..از طرفی من قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارم..با این اوصاف شما چه پیشنهادی برای من دارید؟ممنون میشم اگر من رو راهنمایی کنید????
سوال شده آبان 1, 1395 در انتخاب همسر بوسیله ی T tabasom (180 امتیاز)

1 پاسخ

4 دوستدار 0 امتیاز منفی

سلام دوست گرامی

توضیحات تان را خواندم. نگرانی شما قابل درک است. جدایی والدین از مواردی است که می تواند در زندگی فرزندان تاثیرگذار باشد. طبیعی است که اگر این مسئله در زندگی تان نبود الان شما استرس کمتری برای انتخاب همسر داشتید. اما این بدان معنا نیست که نتوانید در زندگی فرصتهایی مناسب داشته باشید.

در مورد انتخاب همسر ملاکهایی وجود دارد که یکی از آنها تناسب در زمینه تحصیلات است. دقت بفرمایید:

 • تناسب به معنای داشتن شباهت در مقطع تحصیلی نیست بلکه بدین معناست که اختلاف معنی دار بین مقطع تحصیلی دخترخانم و آقاپسر وجود نداشته باشد.
 • این که اختلاف سطح تحصیلی دو نفر تا چه حد ممکن است برای آنها مشکل ایجاد کند به میزان ارزشمندی تحصیلات در نظرشان بستگی دارد.
 • یعنی خواستگاران شما چه ارزشی برای تحصیلات قائل هستند و نسبت به ادامه تحصیل در دانشگاه چه دیدگاهی دارند؟
 • به همان اندازه که تحصیلات برای شما ارزشمند است برای طرف مقابل هم قابل احترام است؟
 • با توجه به نظر شما در مورد مقطع دکترا، آیا این سطح از اختلاف تحصیلی برای شما قابل قبول است؟

دوست خوبم؛ در مورد میزان تحصیلات نمی توان قطعا گفت که تفاوت تحصیلات (خانم بیشتر از آقا) می تواند باعث موفقیت یا عدم موفقیت ازدواج شود. زیرا میزان تحصیلات را بایستی در کنار سایر عوامل و ملاکها در نظر گرفت. اما در نظر داشته باشید که تحصیلات نوع نگرش افراد را نسبت به مسائل مهم زندگی تغییر می دهد.

مثلا ممکن است آقا معتقد باشد انسان موفق کسی است که پول زیادی داشته باشد اما خانم به همین اندازه روی مطالعه تاکید داشته باشد. به همین ترتیب، تفریحات و علایق این دو فرد هم از هم متفاوت خواهد بود. در مراحل بعدی زندگی، این تفاوت دیدگاه می تواند زمینه ساز اختلافات دیگر هم بشود.

علاقه داشتن به هم می تواند شما و فردی را که با او ازدواج کنید، به هم نزدیک کند اما باعث نمی شود نیاز به همفکر و هم صحبت و هم پایی را که سبک فکری شما را می فهمد کمرنگ کند.

مرقوم نموده اید که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارید و پسرعموی شما فاقد تحصیلات دانشگاهی هستند. دورنمای ازدواج با ایشان برای شما چگونه است؟ همانطور که عرض شد تفاوت تحصیلی می تواند تفاوت در نگرش و سبک زندگی ایجاد کند و گاه این تفاوت به حدی است که حتی می تواند سبب دو سبک زندگی حتی مخالف همدیگر شود. به عنوان مثال درخصوص مسائلی مثل فرزندپروری شباهت نظام ارزشی والدین با هم و داشتن توافق انها با یکدیگر، بسیار مهم است.

اما در حال حاضر برای اینکه بتوانید تصمیم مناسب بگیرید لازمست که بدانید ملاکهای مهم شما برای ازدواج چیست؟ یعنی بایستی اولویتهای خود را بدانید تا بتوانید دست به انتخاب درست بزنید. به عنوان مثال ممکن است برای یکی وضعیت مالی در اولویت باشد ولی برای دیگری مسائل مالی در رده بعدی قرار بگیرد. در اینجا بحث نوع نگرش شما به زندگی و ملاکها و سلیقه شخصی شما مطرح است، اینکه خودتان را خوب بشناسید و اولویتها و خواسته ها و انتظارات خود از یک زندگی را بدانید. مثلا یک همسری که همفکرتان باشد برای شما مهم است یا داشتن رفاه برای شما در اولویت است؟

وقتی شما اولویتهای خود را بدانید تصمیم گیری برایتان آسانتر خواهد بود. دقت کنید که تصمیم شما تحت فشار بیرونی نبوده و براساس تفکر کافی صورت بگیرد. احساس تنهایی از جمله مواردی است که گاهی می تواند باعث تصمیم گیری های غیرمنطقی شود.

موارد زیر را برای بررسی خواستگاران در نظر داشته باشید:

 1. فلسفه ازدواج: تصویر ذهنی شما از ازدواج خوب چیست؟ به چه شرایطی می گویید زندگی خوب و موفق؟ نظر طرف مقابل شما چیست؟ 
 2. فردیت و بلوغ های چند گانه ( بلوغ عاطفی / معنوی/ شخصیتی/ جنسی/ مالی/ اجتماعی)
 3. داشتن مطلوبیت ظاهری برای هم
 4. اخلاق فردی / اخلاق مالی ( نوع خرج کردن ها ) /تیپ شخصیتی شما دو نفر 
 5. نحوه کنار آمدن با تفاوتهای شخصیتی و تفاوتهای ارزشی (مثلا شما معتقد به توافق باشید ولی طرف مقابل معتقد به اطاعت زن از شوهر)
 6. نظام ارزشی ، هم فرکانس بودن در آینده 
 7. سرگرمی ها، علایق، نحوه گذراندن اوقات فراغت 
 8. هوش شخصی ، ارزش ها، علایق ، دوستان ، مطالعات و ...

 

از اعتماد شما سپاسگزارم

علی اکبری- کارشناس ارشد روانشناسی- خانه توانگری

 

پاسخ داده شده آبان 17, 1395 بوسیله ی فاطمه علی اکبری (77,300 امتیاز)
سپاس از توجه و همراهی شما
...