به سامانه پرسش و پاسخ "خانه توانگری طوبی" خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال شما و دریافت پاسخ از دکتر شیری و همکاران خانه توانگری.

6,532 سوال

6,484 پاسخ

3,155 نظر

7,401 کاربر

6 نفر آنلاین
0 عضو و 6 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 2785
بازدید دیروز: 7238
بازدید کل: 6196402

یافتن دختر مناسب جهت ازدواج

5 دوستدار 0 امتیاز منفی
با سلام،
یه پسر مجردم که با معضل بزرگی به نام پیدا کردن دختر مناسب جهت ازدواج برخورد کردم و از شما درخواست راهنمایی دارم.

1. من به زودی جهت ادامه تحصیل به اروپا مهاجرت میکنم و اولین مشکل فاصله زمانی کمی هست که در اختیار دارم (یکی دو ماه!) آیا این فاصله کوتاه زمانی برای آشنایی حداقل مقدماتی کافیه؟ فرضا اگر با کسی آشنا بشم باید چند ماهی (شاید 6-12 ماه) به صورتی اسکایپی و چتی به دلیل دوری از هم در ارتباط باشیم. این جور رابطه های چتی به درد شناختن میخوره اصن؟

2. خانواده من بسیار مذهبی هستند و یه جورایی خیلی مذهبی هستند!! بر خلاف خودم . اگه از خانواده درخواست کنم برام مورد پیدا کنن حتما موردی با تیپ مذهبی و خیلی مذهبی برام پیدا میکنن. حالا من باز هم مشکلی ندارم ولی مطمینم افراد مذهبی با شخصی با دیدگاه من مشکل دارن و در آینده اصطکاک بسیاری در زندگی مشترک به وجود میاد. اینو چی کار کنم؟؟

3. از طرفی خواستگاری سنتی یه جوری به دلم نمیشینه. دوست دارم اول علاقه پیدا کنم بعد پیشنهاد ازدواج بدم نه اینکه از اول برم خواستگاری و تو یه چهارچوب تر و تمیز و رسمی باب آشنایی رو باز کنم. دوست دارم اول با طرف تو سر و کله هم بزنیم، با هم قهر کنیم، آشتی کنیم، خوب و بد داشته باشیم، شادی و غم داشته باشیم بعد با هم ازدواج کنیم. آیا من درست فک نمیکنم؟

در جایی هم نیستم که خودم بتونم دست به کار بشم و مورد خوبی پیدا کنم. اطرافیانمم همه متعهل ها مذهبی هستن و باقی هم مجرد!

راهنمایی کنید لطفا.
سوال شده آبان 27, 1395 در انتخاب همسر بوسیله ی Mohandes Mojarrad (170 امتیاز)

1 پاسخ

9 دوستدار 0 امتیاز منفی

سلام دوست گرامی

 

یک الی دو ماه برای شناخت حضوری می تواند زمان مناسبی باشد. اما اگر شروع آشنایی براساس رابطه مجازی باشد ممکن است نتوانید به شناخت مناسبی دست یابید. آنچه شما در معاشرت حضوری می توانید بررسی کنید با انچه که در ارتباطات مجازی وجود داردمی تواند متفاوت باشد.

توجه داشته باشید که در انتخاب همسر نکات زیر را بررسی نمایید:

1- فلسفه ازدواج: تصویر ذهنی شما از ازدواج خوب چیست؟ به چه شرایطی می گویید زندگی خوب و موفق؟ نظر طرف مقابل شما چیست؟ 

2- فردیت و بلوغ های چند گانه:

 • بلوغ عاطفی: توانایی مدیریت عاطفی/ شناخت احساسات خود: چرا از کسی خوشم می آید؟
 • معنوی: باورها و اعتقادات فردی در این زمینه
 • شخصیتی: مسائل مربوط به شخصیت سالمتر مثل مهرطلبی یا وابستگی/ آیا بندنافش از خانواده بریده شده و قادر به گرفتن تصمیمات مهم زندگی است؟
 • جن.سی: توانایی جسمی در این خصوص، آگاهی از سلیقه خود
 • مالی: داشتن شغل ثابت؛ مدیریت مالی و توان برنامه ریزی و بودجه بندی
 • اجتماعی: جایگاه اجتماعی فرد

3-  داشتن مطلوبیت ظاهری برای هم

4- اخلاق فردی/ اخلاق مالی ( نوع خرج کردن ها ) /تیپ شخصیتی شما دو نفر 

5- نحوه کنار آمدن با تفاوتهای شخصیتی و تفاوتهای ارزشی

6- نظام ارزشی ، هم فرکانس بودن در آینده 

7- سرگرمی ها، علایق، نحوه گذراندن اوقات فراغت 

8- هوش شخصی ، ارزش ها، علایق ، دوستان ، مطالعات و ...

 

 • طبیعی است که مقداری تفاوت بین نظرات جوانان و خانواده ها ایجاد شود. به هر حال اختلاف دیدگاه بین دو نسل وجود خواهد داشت و این فقط مختص شما نیست. اما این تفاوتها بهتر است با توافق حل شود.
 • در نظر داشته باشید که گاهی اوقات جزئیات دیدگاههای ما با والدین مان تفاوت زیادی دارد ولی در کلیات شباهت وجود دارد. به عنوان مثال شاید شما تمایل به داشتن همسری که عقاید مذهبی شبیه والدین تان دارد نداشته باشید اما مثلاً روابط زن و مرد برای شما چارچوبهایی داشته باشد. لازمست ارزشهای خود را بدانید تا آگاهانه انتخاب همسر نمایید.
 • در صورتی که خانواده شما دیدگاههای شما را بدانند و از آنچه که به نظر شما ارزش است - مثلا مدتی معاشرت با اطلاع خانواده- با خبر باشند می توانید با راهنمایی آنها اقدام کنید.
 • ضمن اینکه لزومی ندارد حتماً اول عاشق شوید بعد ازدواج کنید. اینکه حداقلهای خود را در فردی یافتید می توانید جهت شناخت بیشتر اقدام نمایید. همچنین توجه بفرمایید که اصطکاک زمانی ایجاد می شود که بدون شناخت، اقدام کنید. البته مقداری اصطکاک و تفاوت در هر رابطه ای وجود خواهد داشت و این طبیعی است. نحوه کنار امدن با تفاوتها مهم است. 
 • در بین دوستان و آشنایان تان چنانچه فرد یا افرادی هستند که می توانند مورد مناسب شما را به شما معرفی کنند می توانید ملاکهای خود را با انها مطرح نمایید.
 • لازمست خواسته های خود را بدانید سپس ملاکها و اولویتهای تان را با خانواده در میان بگذارید و با شتاب زدگی  هم اقدام به ازدواج ننمایید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

 

 

از اعتماد شما سپاسگزارم

علی اکبری- کارشناس ارشد روانشناسی- خانه توانگری

 

 

پاسخ داده شده آذر 7, 1395 بوسیله ی فاطمه علی اکبری (77,300 امتیاز)
...